O NAS
Pracownia Duży Pokój
Prawie każdy (przynajmniej każdy, kto mieszkał w bloku) pamięta słowa „duży pokój” jeszcze z dzieciństwa, kiedy to duży pokój wydawał się naprawdę duuużyy. Duży pokój to było coś ekstra! Tam stał telewizor, tam się świętowało! Miejsce niezwykłe, do którego warto zajrzeć choćby przez szparę pod drzwiami” – tłumaczy pomysłodawca nazwy Łukasz Kaniewski, dzisiaj redaktor Przekroju.
Od 10 lat tworzymy miejsce dialogu, spotkań i zderzania myśli ze świata artystów i działaczy społecznych. Próbujemy zmniejszać obszary alienacji między jednostkami. Do Dużego Pokoju zapraszamy różnych obywateli by we wspólnej debacie, wystawie, warsztatach poszukiwać możliwości odkrywania tego, co nas łączy – ponad wszelkimi podziałami.
Dokumentujemy rzeczywistość fotograficznie i filmowo, opisujemy ją w oparciu o rzetelne dane, podejmujemy działania oparte na wiedzy i przełamywaniu barier. Integrujemy ludzi i różnorodne, przedstawiane przez nich tematy – mimo licznych przeszkód, dbamy o przystępność, profesjonalizm i rzetelność przekazywanych przez nas informacji o rzeczywistości, [otrzymując tym samym niezależność od instytucji rynkowych i politycznych.
Do działań pcha nas przekonanie, że w demokratycznym społeczeństwa każda jednostka
jest elementem sprawczości i odpowiedzialności.
Obserwujemy, słuchamy, doświadczamy
- Dzielimy się uczestnictwem w najważniejszych wydarzeniach społecznych za pomocą kamery i aparatu,
żeby uświadamiać zagrożenia niewidoczne na co dzień - Definiujemy to, co jest aktualnie kluczowe dla debaty publicznej, wprowadzamy do niej ukryte tematy
- Na bazie badań etnograficznych przepracowujemy nieoczywiste na pierwszy rzut oka zjawiska społeczne,
co pomaga w usuwaniu barier i wzajemnym zrozumieniu. - Wierzymy, że kluczem do zrozumienia otaczającego nas świata i zachodzących w nim procesów jest postrzeganie go
w wielowymiarowej perspektywie.
Aby realizować inkluzywne działania w Dużym Pokoju spotkały się cztery różne organizacje
– każda z nich eksploruje i przedstawia inny obszar otaczającej nas rzeczywistości.